Ev Dekorasyon Trendi: Jungle Stil - Blog - Dudu Home
200 TL ve üzeri alışverişinizde ücretsiz kargo 📦

Sezonun Ev Dekorasyon Trendi: Doğayı Evinize Taşıyın

Havaların soğumasıyla birlikte sahillerden, parklardan uzaklaşıp, evlerde daha çok vakit geçirmeye başlayacağımız bir döneme girdik. Bu değişime kolay adapte olmanın keyifli yollarından biri yaz günlerinin aydınlık ve pozitif enerjisini evlerimize taşıyarak, doğayla olan ilişkimizi kesintisiz devam ettirmek olacaktır.

Bu yılın rengini “GREENERY” olarak ilan eden renk otoritesi Pantone, seçimini içinde yaşadığımız stres dolu dünyaya yanıt olarak belirlemiş. Yeşil, umudu ve doğayla yeniden bağ kurmayı temsil ediyor. Mekânlarınızda jungle diğer bir ifadeyle botanik stilinden ilham alarak, siz de yılın rengi ve stiliyle yaşam alanlarınızda pozitif ve aydınlık etkiler yaratabilirsiniz.

Yılın rengi yeşili,  ev dekorasyonunda kullanmanın en doğal hali, tam da temsil ettiği mottosu gibi doğadan parçalar olacaktır. Yani bitkiler… İç mekân tasarımlarında büyük bitkiler, keskin köşeleri yumuşatıp, daha akışkan ve tanımlı mekânlar oluşturmak ve kör noktaları değerlendirmek konusunda oldukça etkililer. Ayrıca oda içerisinde akustik kontrolü sağlayıp, ışığı kontrol altına alır, tozu tutar ve havayı temizlerler. Sizde evinizin havasını değiştirip kendi ormanınızı yaratmak istiyorsanız birkaç adımda bunu başarabilirsiniz.

@sincerelyjules

İlk önerimiz doğru bitkileri seçmek olacaktır. Şehir yaşantısında tropik esintiler oluşturmak için bitki tercihlerimizi büyük boyutlu deve tabanları, kauçuklar ve palmiyeler arasından yapabiliriz. Son dönemin popüler iç mekan bitkisi sukulentleri de (kaktüs, aleo vera, paşa kılıcı…) evinizde dekoratif bitki olarak kullanmayı düşünülebilirsiniz. Tabi ki odanın aldığı gün ışığını ve bitkinin odada konumlanacağı yeri de göz önünde bulundurarak. Bazı bitkiler düzenli ve sık sulanmayı severken, deva tabanı gibi bitkilerin haftada bir kez sulanması genelde yeterli olur ve bakımı kolaydır. Bitkilerin istediği bakım ve ilgiyi de düşünerek seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

Urban Jungle Book

@myscandinavianhome // @emilyhenderson

@popandscott // @kreativekvadrat

Tropikal bitkilerle odamızı zenginleştirdikten sonra sıra ahşap, bambu, pirinç, bakır, pamuk ve keten gibi doğal malzemelerle stili desteklemekte… Bitkileriniz için yabani çim, sisal bitkisi gibi doğal malzemeler kullanılarak elde örülen dekoratif sepetler, ahşaptan masa ve sehpalar, bakır objeler ve keten yastıklar…

Lovely Market

Dudu Home Yeşil Dekoratif Sepetler

Söz yastıklara gelmişken, ev tekstilinde ki seçimlerinizi, doğal malzemelerin yanında yaprak desenli veya yeşil renkli yastıklardan yana da kullanabilirsiniz. Kök boyayla yani doğadaki bitkiler kullanılarak renklendirilen ev tekstil ürünleri de doğa dostu evler için ideal.

Dudu Home İkat Yastıklar

Ev dekorasyonunda duvarlarımızı da unutmamak gerek… Doğadan ilham alan posterler, yaprak desenli tablolar ya da evinizde kendinizin de yapabileceği çam çerçeve içerisinde saklanan yapraklar, ev dekorasyonunu tamamlamak için iyi birer seçenek. Bu ara da her çerçevenin ya da tablonun yeri illaki duvarlar olmak zorunda değil. Tablolarınızı, konsolların ve rafların üzerinde hatta yerde duvara dayayarak da sergileyebilirsiniz. İşi biraz daha ileri götürmek isterseniz doğaya atıfta bulunan duvar kâğıtları kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz, duvarlarınızda büyük değişliklere gitmek yerine, daha pratik ev dekorasyonu için küçük obje ve aksesuarlarla ev stilini oluşturmanız olacaktır. Duvarlarınız için yeterince cesursanız odanızın birkaç duvarını, koyu yeşile boyayabilirsiniz. 

Evinizde kendi ormanınızı yaratın!…

Mimar Nazan Feyzioğlu

www.homeinspiratie.nl // www.alanajonesmann.com // www.houzz.it // www.mydearartshop.nl