İlham Rotası: Etiyopya - Afrika Gezisi - Dudu Home
200 TL ve üzeri alışverişinizde ücretsiz kargo 📦

İlham Rotası: Etiyopya

Dudu Home seyahatlerimizin merkezinde birlikte çalışacağımız zanaatkârları keşfetmek, hikâyesi olan ürün ve stil önerileriyle ülkeye dönmek var. Tabi gitmişken gezmek de :) Dudu Home'un kurucusu Semiha ve benim birlikte çıktığımız bu seyahatimizde rotamız Etiyopya oldu. 

Afrika’nın özgür ülkesi Etiyopya, kendine ait zamanı ile modern dünyadan ayrışan bir ülke. Kullandığı takvimi farklı, saati farklı… Bu yüzdendir belki de modern dünyadan kopuk, kendi süresini yaşaması. Tüm koşullar bizim alışageldiğimizin çok dışında ve başkent Addis’den güneye doğru yol aldıkça her şey daha da zorlaşıyor. Tüm bunlara karşın, somut olmayan kültürel mirasın sürdürülebildiği ender yerleşim alanlarından biri güneydeki Omo Vadisi ve çevresi. Bütün bu zorluklar içerisinde el değmemiş çok kültürlülük hâkim. Her bir kabilenin kendine ait gelenekleri, ritüelleri, inanışları ve yaşattıkları ruhları var. Onları birbirinden ayıran ve özel kılan dansları, giyim alışkanlıkları, aksesuarları, kültürel ürünleri ve üretim süreçleriyle sizi etkilememesi imkânsız…


Rotamızı belirleyen de bizi kendine hayran bırakan bu değerlerdi. Esnek bir program üzerinden hareket ettik ve keşif heyecanıyla rotamızı sık sık güncelledik. Etiyopya'da 80'den fazla etnik grup ve dil var. Her biriyle iletişim kurmak oldukça zor. Yollar çok bozuk. Gece ve gündüz fark etmeksizin yol boyunca yürüyor insanlar. Güneyin kırsalında çoğu zaman ne elektrik ne de su var. Yani iyi bir yerel rehbere ihtiyacımız vardı. Şanslıydık ki Etiyopya'ya gelmeden önceden ayarladığımız Solomon, bize hem çok iyi bir rehber hem de yol arkadaşı oldu.  

İlk günü başkent Addis Ababa'da geçirdik. Birlikte çalıştığımız kooperatiflerden Sabahar’ı ziyaret ettik. Geleneksel üretim tekniklerini, güncel ve çağdaş tasarımlarla ürüne dönüştüren ve yaklaşık 130 dokumacının çalıştığı çok köklü bir kooperatif. Sophie, bize kelebeğin kozasından başlayarak, ürün aşamasına kadar ki bütün süreçleri detaylı bir şekilde gösterdi. Dahası böylesi bir oluşumun orada çalışan Etiyopyalı zanaatkârların sosyal ve ekonomik hayatlarını nasıl iyileştirdiğine şahit olduk. Etiyopya sınırları içerisinde maalesef çalışanlara güvence veren belli ve düzenli bir gelir kaynağı sağlayan işlerde çalışmak kolay değil. Hele de böyle doğanın kalbinde huzurlu bir çalışma ortamı içerisinde. Her yerde rengârenk boyanıp kurumayı bekleyen ipler ile paketlenmeye hazır el dokumaları asılı ve kök boya için, hiç de azımsanmayacak bir renk skalasına sahipler.

İkinci gün, ülkenin güneyinde yer alan, Arba Minch’e doğru otobüsle yol alıyoruz. Hedefimizde Etiyopya'nın el dokumacılığında önemli bir yeri olan Dorze ve Konso kabilelerini ziyaret etmek var. 

Etiyopya'da her bir kültür kendine ait otantik ürünleri ile ayrışıyor birbirinden. Renkleri ve çizgileriyle kendi kimliklerini ortaya koyuyorlar. Tam bir renk saltanatı; pembeler, morlar, sarılar, yeşiller, kırmızılar ve maviler… El dokumaları ve örgü sepet, bu renk çeşitliğine karşın yalın çizgilerle karşılıyor bizi Etiyopya’nın güneyinde… Bazen rastlantısal, bazen de sıkı bir şekilde iz sürdükten sonra ulaşabiliyoruz zanaatkârlarımıza. 

Addis'e dönüş rotamızda sepetlerin diyarı Gurage de var. Sepet bu gizemli topraklarda Sefed olarak anılıyor ve aktif olarak sofralarda kullanılıyor. Özellikle de Etiyopya’nın geleneksel yemeği injera servis edilirken… Telaffuzlarımız çok benzer ama kullanım amaçlarımız oldukça farklı. İşlevin yeniden yorumlanması, zanaatı tasarıma dönüştüren süreçlerden biri…


Bu seyahatimizden keşif amaçlı tekil olarak satın aldığımız ürünlerle dönüyoruz ama asıl amacımız Addis'te beraber çalıştığımız Sabahar gibi, keşfettiğimiz zanaatkârlarla da uzun süreli işbirlikleri geliştirmek. Sürdürülebilir iş modeli kurarak onlarla birlikte sürdürülebilir değerler yaratmak. Konforlu yaşam alanlarımızdan dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmak ve onların yaşamlarına ortak olmak ruhu besleyen, güçlü bir ilham kaynağı bizim için. Bu seyahat, etnik yaşantının tasarıma yansıma sürecini deneyimlemek adına önemliydi. 

Biz Dudu Home olarak evlerinize Afrika’dan etnik esintiler katmaya kararlıyız. Siz de el dokumacılığının ince işçiliğini yansıtan  Etiyopya ev tekstil ürünlerimiz ile  Etiyopya sofrasından duvarlarınıza, masalarınıza ve raflarınıza taşıyacağınız dekoratif sepetlerle yaşam alanlarınıza etnik ve sofistike bir hava katabilirsiniz.

                                                                                                                       Mimar Nazan Feyzioğlu