Ev Dekorasyonunda Eskimeyen Trend: Beni Ourain Halıları - Dudu Home
200 TL ve üzeri alışverişinizde ücretsiz kargo 📦

Ev Dekorasyonunda Eskimeyen Trend: Beni Ourain Halıları

Ev dekorasyon trendlerini takip edenlerin de bildiği gibi minimal, İskandinav ve modern tarzlar yükselişini hala koruyor, 2018 yılıyla beraber geleneksel dokunuşlar da kendini göstermeye başladı. Fas halıları ise, İskandinav’dan moderne, minimalden eklektiğe kadar, her ev stiline uyum sağlayan joker parçalar olarak dünyada büyük ilgi görüyor.

Atlas Dağları’ndaki Berberi toplulukların yetiştirdiği eski bir ırka ait yüksek rakımlı koyunların kaliteli ve yumuşak yünleriyle dokunan bu halılar, ilk zamanlarda yörenin sert ikliminden korunmak için battaniye ve yatak örtüsü olarak kullanılırmış. Hatta sadece zemine değil, duvara asılarak soğuk havanın içeri girmesi önlenirmiş.

20.yy başlarında modernizmin doğuşu ile beraber dönemin ünlü mimar ve tasarımcılarının vazgeçilmezi olmuş. Bu halılar renk ve desenleri ile, İngilizce’de ifade edildiği gibi “Less is more” yani “Az çoktur” söylemini savunan minimal ve modern anlayışın adeta bir temsili haline gelmiş.

Belirli bir kalıp ya da model olmadan dokunan bu Fas halıları, kendine has saf geometrik şekillerden oluşuyor. Her bir desende kültürel kodların yansımasına görüyoruz. Simetri ya da muntazam çizgilere pek rastlanmıyor. Hatta kimi baklava dilimleri diğerlerinden daha büyük olabiliyor; Beni Ourain halısı bu eğlenceli farklılıkları ile kabul görülüyor ve seviliyor.

Krem veya beyaz zemin üzerine siyah veya kahverengi renklerde soyut ve baklava şeklindeki çizgilerden oluşan nötr tonlarındaki Beni Ourain halıları, evinizin renk skalasına kolaylıkla uyum sağlaması açısından da oldukça kullanışlı.

Fas Atlas dağlarında kadın kooperatifi

Birçok yerel zanaatkar ve kooperatifle tanıştığımız Fas seyahatimizde bizi kendine hayran bırakan bu halılar, modern ve geleneksel izleri de bir arada taşıyor. Sofistike ve zevkli evlerde kendine yer bulan Beni Ourain halılarını keşfetmek için sizi www.duduhome.com ’a bekliyoruz.