Bir Mezopotamya Hikayesi: Siirt Kilimleri - Dudu Home
200 TL ve üzeri alışverişinizde ücretsiz kargo 📦

Bir Mezopotamya Hikayesi: Siirt Kilimleri

Tarih’in başladığı ilkler diyarı Mezopotamya topraklarındayız.

Dicle ve Fırat nehirlerinin hayat verdiği bu coğrafya, Mezopotamya koleksiyonumuzu oluşturan Siirt battaniyelerinin de doğduğu yer. Arkeolojik bulgulara göre koyun yünü ve keçi kılı M.Ö 6500 yıllarında ilk kez bu topraklarda dokunmuş. Ve bugün ülke topraklarında hayvancılığın azalması, zanaatın değerini bilemeyişimiz, yüzyıllar öncesine dayanan üretim kültürümüzün yok olmasına neden oluyor. Biz Dudu Home olarak zanaatla tasarımı buluşturup medeniyetler arasındaki bu köprüyü güçlendirmek istiyoruz.


Siirt yolculuğumuzda görüyoruz ki, geleneksel üretim sürecinin yerini birbirinden ayrışmayan tasarımlar ve doğal olmayan malzemeler almış. Dokuma ustalarının hemen hemen hepsi elyaf üretime geçmiş durumda maalesef, %100 tiftik ve koyun yünüyle çalışan usta bulmak zor. Doğal olanı gördükten sonra sentetikle üretilen battaniyelerin, kilimlerin renkleri, dokusu siz asla tatmin etmiyor. Yünün ip haline getirilmesinden dokunmasına kadar tüm süreç daha fazla emek dolayısıyla daha fazla maliyet anlamına geliyor, bu da ustaları elyaf tiftik karışımı üretime yönlendiriyor. Tüm şehir sözleşmişçesine aynı deseni dokunuyor; dokuma atölyelerini, mağazalarını gezerken daha önce o yeri ziyaret edip etmediğinizden emin olamıyorsunuz.

Ne şanslıyız ki, Siirt’in geleneksel el dokuma sürecini sürdürmek isteyen diğer yandan yeni tasarımları deneme konusunda oldukça cesur bir usta ile tanışıyoruz. Birlikte modern çizgilere sahip yerel dokuma teknikleriyle dokunacak bir kilim koleksiyonu oluşturuyoruz.


Süreç zorlu, yünler önce kırpılıyor, renk tonlarına göre ayrıştırılıyor. Keçi kılının renk skalası, koyun yününe nazaran daha geniş. Keçi kılından krem, siyah, kahverengi ve camel renkleri elde edebiliyorsunuz. Koyun yünü ise gri ve krem tonlarından oluşuyor, koyunda saf siyah bulmak mümkün değil.Yünler özel bir teknikle yıkanıp doğal yünün kokusu yok ediliyor ve ip haline getiriliyor. Daha sonra genişlikleri 120 cm olan tezgahlarda dokuma süreci başlıyor.


İnsan emeğinin ve öneminin farkında olarak, Siirt’e özgü olan bu kilimlerin hikayesini paylaşmak ve bu yerel üretim sürecine hak ettiği değeri vermek temel arzumuz. Dünya trendlerinden ilham alan ama bir o kadar da yerel bir dile sahip bu kilimlerimizi Mezopotamya Koleksiyonu evinizde sergilemeye ne dersiniz?

Mimar Nazan Feyzioğlu